free hit counter

Pompy ciepła GHP

Kogeneracja MCHP

zobacz
Animacja MCHP

Technologia działania GHP

Technologia gazowych pomp ciepła GHP polega na wykorzystaniu silnika spalinowego zasilanego gazem do napędu zespołu sprężarek pracujących w wysokowydajnym układzie pompy ciepła ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego VRF. Ciepło powstające podczas pracy silnika wykorzystywane jest w tym układzie jako źródło ciepła zasilającego obieg pompy ciepła w trybie ogrzewania, a także pozwala na wyeliminowanie strat związanych z procesem odszraniania parownika, które występują w tradycyjnych układach elektrycznych pomp ciepła. W trybie chłodzenia ciepło to w całości może być wykorzystywane do darmowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zastosowany w układzie GHP silnik spalinowy różni się od konstrukcji stosowanych w branży motoryzacyjnej. Został on zaprojektowany w Centrum Badawczo-Rozwojowym TOYOTA specjalnie do zastosowania jako napęd w gazowych pompach ciepła. Silnik ten pracuje w cyklu Millera, który charakteryzuje się skróconym suwem sprężania oraz niższym ciśnieniem sprężania, i w związku z tym niższymi temperaturami spalania. Konstrukcja ta umożliwia znaczne podniesienie wydajności silnika oraz redukcję emisji NOX w porównaniu z tradycyjnymi silnikami spalinowymi pracującymi w cyklu Otto. Silnik w układzie GHP może być zasilany gazem ziemnym lub LPG. Wysoka wydajność całego układu pompy ciepła dodatkowo jest tu zwiększona poprzez zastosowanie modulacji obrotów silnika i współpracę z dołączanymi za pomocą sprzęgieł elektromagnetycznych sprężarkami, w zależności od bieżącego obciążenia układu.

W układzie pompy ciepła GHP zastosowano czynnik chłodniczy R410A najnowszej generacji, co pozwala na najbardziej efektywny przebieg procesu skraplania i odparowania w cyklu grzewczym i chłodniczym.
Dostępna obecnie w sprzedaży nowa generacja gazowych pomp ciepła - seria E1 - wyróżnia się następującymi znaczącymi udoskonaleniami:
  • zwiększenie oszczędności na etapie eksploatacji w skali roku poprzez obniżenie zużycia gazu przy obciążeniach częściowych (współczynnik APF - Annual Performance Factor),
  • zmniejszenie gabarytów i masy urządzeń oraz redukcja wymaganej przestrzeni instalacyjnej,
  • możliwość łączenia jednostek zewnętrznych w podwójne zespoły (przekazanie energii dwóch jednostek GHP do budynku przy użyciu jednej linii czynnika chłodniczego).

Kogeneracja MCHP

zobacz